EKS Start Elbląg rozpoczął przygotowania do sezonu 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet.

13 lip 2022 | Komunikaty

We wtorek 12 lipca odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy oraz przedstawicieli kibiców, której celem było przedstawienie planów na okres przygotowawczy oraz możliwość osobistego zadania pytań nowemu trenerowi Romanowi Montowi. 

We wtorek 12 lipca odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy oraz przedstawicieli kibiców, której celem było przedstawienie planów na okres przygotowawczy oraz możliwość osobistego zadania pytań nowemu trenerowi Romanowi Montowi. 

Grażyna Kluge (Prezes EKS Start Elbląg SA) – Jak w każdej drużynie następują pewne organizacyjne zmiany, w naszym przypadku mamy nowego trenera, są nowe zawodniczki. Generalnie zespół, który rozpoczął w ubiegłym roku potężną przemianę, przyszło dużo nowych zawodniczek, teraz został wzmocniony bardziej doświadczonymi zawodniczkami. Mamy też nadzieję, że nowe zawodniczki pozwolą nam na osiąganie celów, jakie sobie trenerzy założą. Mamy nadzieję, że ten sezon będzie wyglądał optymistyczniej niż poprzedni czas pandemiczny, mimo że zapowiedzi są różne. Z pewnością zrobimy wszystko, by kibice byli zadowoleni z gry drużyny.  

Roman Mont (Trener EKS Start Elbląg) – Po 16 latach pracy trenerskiej w Warszawie, zdecydowałem się na opuszczenie Warszawy. Chcę spróbować nowych wyzwań, poprowadzić zespół w superlidze. Marzyło mi się, żeby to zrobić w Warszawie, niestety przede wszystkim ze względów organizacyjnych nie udało się tego osiągnąć. Jestem w stanie wnieść coś nowego do zespołu i liczę na to, że będzie grał coraz lepiej, lepiej niż w poprzednim sezonie. Mam nadzieję, że ta gra będzie miła dla oka, dla kibiców. Kilka lat temu jak przyjeżdżałem tutaj na mecze jak Start grał w europejskich pucharach, przy pełnej hali. Chciałbym do tych czasów wrócić, nawiązać, jestem pełen werwy, zapału, nadziei, że tak właśnie będzie. 

Cele na ten rok to podniesienie poziomu sportowego zawodniczek. Nie chcę mówić górnolotnie o celach, moim celem jest skupić się na wygrywaniu każdego kolejnego meczu, a na koniec zobaczymy, jak to będzie wyglądało w tabeli.

Zarówno dziennikarzy jak i kibiców najbardziej interesowała kwestia kolejnych wzmocnień w zespole. Na dzisiaj Start Elbląg potwierdził, że w nowym sezonie dołączą do zespołu Marta Gęga, Juliane Costa, Małgorzata Ciąćka, Weronika Weber. Na konferencji przedstawiono kolejną nową zawodniczkę, Zuzannę Stefańską z MKS Truso Elbląg. Sztab trenerski nadal rozmawia z kolejnymi zawodniczkami, które mogą wzmocnić zespół przed zbilżającym się sezonem. 

Roman Mont – Prowadzimy rozmowy, została przedstawiona konkretna propozycja. Nie jest to zawodniczka z Polski. Nie chcieliśmy się spieszyć z decyzjami personalnymi, bo szukamy zawodniczek, które znacząco podniosą poziom gry zespołu. Czekaliśmy na mistrzostwa świata U20, które miały niedawno miejsce w Słowenii i zawodniczka, z którą rozmawiamy była gwiazdą na tych mistrzostwach. Jak na poziom polskiej superligi to może być duże wzmocnienie. Zapewniam, że też nie mogę doczekać się, kiedy będziemy mogli odkryć wszystkie karty.  

–  W trakcie przygotowań mamy turniej w Gnieźnie, turniej w Elblągu, w międzyczasie szukamy sparingpartnerów. Chciałbym zagrać z zespołami, które są mocniejsze od nas. Wolę z kimś mocniejszym pograć, przegrać wszystkie sparingi, co potem może się przełożyć na grę w sezonie zasadniczym. Do wyników sparingów nie przywiązuję wagi, mnie interesuje gra, chciałbym poznać zespół, chciałbym poznać zawodniczki, poszukać rozwiązań w obronie i w ataku. Jestem trenerem, który nie przywiązuje się do jednego systemu gry w obronie, podczas meczu potrafię zmienić obronę nawet trzy, cztery razy, by optymalnie pod przeciwnika trafić. Od tego sezonu będzie więcej treningów, będą zajęcia poranne oraz treningi indywidualne z zawodniczkami, by podnieść ich poziom wyszkolenia indywidualnego. Jeśli zawodniczki w 100% wykonają pracę, którą im zaproponuję, to zespół będzie wyglądał dużo lepiej i zrobi postęp i drużynowo i indywidualnie. Mam nadzieję, że uda mi się podnieść Start Elbląg na wyższy poziom. 

Po konferencji rozpoczął się pierwszy trening, w którym wzięło udział 10 zawodniczek. Na hali nie zobaczyliśmy Marty Gęgi, która aktualnie ma rozpisane indywidualne treningi, Aleksandry Hypki, Pauliny Kopańskiej oraz Nikoli Głębockiej, które dostały więcej wolnego po Mistrzostwach Świata U20 oraz Juliane Costy, która dołączy do nas za kilka dni. Wiktoria Kostuch oczekuje na wynik badania lekarskiego, dlatego nie w pełni była zaangażowana w trening. Nikola Szczepanik ponownie przeszła operację nadgarstka i w chwili obecnej również nie może brać udziału w treningach. 

Skład na sezon 2022/23 na dzień 12.07.2022

Ciąćka Małgorzata – Bramkarka

Costa Juliane – Rozgrywająca

Dworniczuk Iga – Rozgrywająca

Gęga Marta – Rozgrywająca

Głębocka Nikola – Obrotowa

Hypka Aleksandra – Bramkarka

Kopańska Paulina – Rozgrywająca

Kostuch Wiktoria – Skrzydłowa

Owczarek Nikola – Skrzydłowa

Stapurewicz Paulina – Rozgrywająca

Stefańska Zuzanna – Obrotowa

Szczepanik Nikola – Skrzydłowa

Tarczyluk Wiktoria – Skrzydłowa

Weber Weronika – Skrzydłowa

Wołoszyk Joanna – Rozgrywająca                      

Mont Roman – Pierwszy trener

Mont Marta – Trener bramkarek