Odkrywaj Warmię i Mazury

26 lis 2022 | Różne

Frombork, miasto położone w województwie Warmińsko-Mazurskim tuż nad Zalewem Wiślanym. Miasto z bardzo długą historią sięgającą XIII wieku, kiedy to biskup warmiński Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską z Braniewa i wybudować we Fromborku katedrę.

O historii Fromborka napisano już bardzo dużo, ale to z czym nam wszystkim kojarzy się to miasto to te kilka miejsc, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wzgórze katedralne z Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, Wieżą Kopernika czy dawnym pałacu biskupim, w którym obecnie mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika. Zespół poszpitalny św. Ducha i kaplica św. Anny z Muzeum Historii Medycyny, Baszta Żeglarska, wieża wodociągowa, domy z XVII wieku, dawny kościół pw. św. Mikołaja to również warto zobaczyć.

Ale Frombork to również miejsca takie jak rynek, gdzie można znaleźć np. urokliwy budynek Kina Fregata przed którym można usiąść na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem. Właśnie dzięki Mikołajowi Kopernikowi Frombork zawdzięcza tak ogromne zainteresowanie. To tu znajdziemy grób znanego astronoma oraz wiele miejsc i pamiątek związanych właśnie z Kopernikiem.

Dzisiaj jest już po sezonie urlopowym i może nie ma tak wielu turystów jak latem, ale urok ciągle pozostaje. Niezależnie od pogody jest to fantastycznie miejsce na odpoczynek od codziennego tempa życia. Przyjeżdżając tu możemy oddać się urokom spacerów np. nad Zalewem Wiślanym, po fromborskim molo, czy w porcie.

Zachęcamy wszystkich do wizyty. Jesienią i zimą Frombork nabiera zupełnie innego wymiaru, którego warto doświadczyć osobiście. My pojawiamy się tu dość często. Lubimy to miejsce.